NEUTRON CONSULTING UG (hb) - zakładanie i obsługa firm na terenie Niemiec

poniedziałek - piątekod 09.00 do 18.00

Rellstabweg 34, 13591 Berlin

Zadzwoń do nas: (+48) 732 984 710

Ile kosztuje założenie firmy w Niemczech? Koszty założenia i prowadzenia spółki GmbH oraz UG w Niemczech

Bardzo często stawianym pytaniem przez polskich przedsiębiorców, planujących otwarcie biznesu w Niemczech, jest pytanie: Ile kosztuje założenie firmy w Niemczech? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wpływ na koszt ostateczny ma wiele czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Poniżej chcę Państwu trochę przybliżyć orientacyjne koszty, z którymi musi się liczyć przedsiębiorca zakładający spółkę prawną w Niemczech.

Koszty założenia spółki GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung)

Minimalny kapitał wymagany do założenia w Niemczech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 25.000€, z czego co najmniej połowa tej kwoty musi być wpłacona do momentu wpisania spółki do rejestru.

Proces zakładania spółki GmbH jest procesem kompleksowym i można go podzielić na poszczególne etapy:

 • wewnętrzne ustalenia dotyczące przyszłej spółki: ustalenie podstawowych danych, takich jak nazwa spółki, jej siedziba, przedmiot działalności, wybór prezesa (zarządu), ustalenia dotyczące finansów, zatrudnienia pracowników, umów o pracę itd.
 • sporządzenie umowy spółki w formie wymaganego przepisami aktu notarialnego;
 • otwarcie rachunku bankowego oraz wniesienie kapitału początkowego (jest to możliwe dopiero po spisaniu notarialnym umowy spółki);
 • rejestracja w niemieckim Rejestrze Handlowym (Handelsregister);
 • wpisanie spółki GmbH do Rejestru Handlowego oraz wydanie obwieszczenia o wpisie;
 • zameldowanie działalności gospodarczej w urzędzie ds. gospodarczych (Gewerbeanmeldung);
 • rejestracja w urzędzie skarbowym w celu uzyskania numeru podatkowego NIP oraz rejestracja do europejskiego numeru VAT.

Należy zauważyć, iż GmbH powstaje dopiero z chwilą wpisania jej do rejestru handlowego. Ponadto adres do korespondencji podawany przy rejestracji musi znajdować się w Niemczech, nawet wtedy, gdy siedziba administracyjna spółki znajduje się poza granicami tego kraju.

Zakładając spółkę prawną GmbH w Niemczech, należy się liczyć przede wszystkim z poniższymi kosztami*:

 • koszt notarialny - wysokość tej opłaty uzależniona jest kilku czynników, m.in. od wysokości kapitału zakładowego oraz ilości wspólników, jak również od oferty notariusza itp. – standardowa kwota przy otwieraniu GmbH, zakładając, że posiada ona minimalny kapitał zakładowy i 1 udziałowca, to ok. 400€ netto. Im większy kapitał zakładowy oraz liczba udziałowców, tym wyższe koszty założenia.
 • koszt za wpis do rejestru sądowego (Handelsregister) – ok. 150€;
 • opłata za zameldowanie działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta – od 15€ do 35€;
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być także czynnym podatnikiem VAT - należy ją w związku z tym zarejestrować. Standardowy koszt sporządzenia (przez biuro podatkowe) bilansu otwarcia i rejestracji spółki w US (Finanzamt) w celu nadania numeru NIP oraz europejskiego numeru VAT wynosi ok. 500€ netto;

Z założeniem i prowadzeniem firmy w Niemczech wiąże się również konieczność posiadania rachunku bankowego, adresu pod siedzibę spółki, musi być prowadzona księgowość oraz płacone podatki:

 • adres pod siedzibę spółki: jeśli korzystanie z faktycznego biura na co dzień nie jest konieczne, warto wówczas skorzystać z ofert tzw. wirtualnego biura wraz z regularną obsługą korespondencji. Ceny dla spółek prawnych wahają się od ok. 100€ do ok. 500€ miesięcznie. Nie zawsze najtańsza oferta będzie tą najlepszą – warto wybrać biuro, które stwarza swoim klientom rzeczywiste miejsce pracy, gdzie zarząd może podejmować decyzje dotyczące spółki, co jest warunkiem do legalnego posiadania NIP i VAT;
 • opłata za prowadzenie bieżącej księgowości jest uzależniona od obrotów spółki, w fazie początkowej cena bieżącej księgowości wynosi ok. 250€;
 • wymagane jest posiadanie konta bankowego, miesięczny koszt prowadzenia rachunku bankowego zależny jest od oferty banku, np. w Postbank naniższa opłata za prowadzenie rachunku biznesowego (Postbank Business Giro) wynosi 5,90€/miesięcznie.

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie Niemiec są zobowiązane do płacenia specjalnego podatku od prowadzenia tejże działalności (niem. Gewerbesteuer – jego wysokość ustalają gminy i waha się pomiędzy 7% a 31,5 %; średni wynosi około 14 %). W przypadku spółek kapitałowych należy odprowadzać podatek kapitałowy od osób prawnych (niem. Körperschaftsteuer – 15%). Poza tym naliczana jest dopłata solidarnościowa w wysokości 5,50%, obliczana na podstawie wysokości podatku dochodowego.

Standardowy czas trwania rejestracji spółki do momentu rzeczywistej możliwości rozpoczęcia działalności jest związany z uzyskaniem numeru NIP i waha się pomiędzy jednym a trzema miesiącami, czasem nawet dłużej. Brak numeru podatkowego uniemożliwia legalne rozpoczęcie działalności spółki.

Koszty założenia spółki UG Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränkt) - tzw. Mini – GmbH lub 1 – Euro – GmbH

Zakładanie spółki UG przebiega praktycznie na tych samych zasadach, co spółki GmbH, jednak zasadniczą różnicą jest wysokość wymaganego kapitału zakładowego – w przypadku spółki UG wystarczy tylko 1€. Innym korzystnym aspektem takiego rozwiązania jest możliwość zredukowania kosztów notarialnych, jeżeli przyszły członek zarządu i jednocześnie wspólnik zdecyduje się na standardową wersję aktu założycielskiego (opłata notarialna od ok. 200€ netto).

Wszystkimi sprawami formalnymi i organizacyjnymi, związanymi z założeniem i prowadzeniem firmy w Niemczech, zajmuje się Neutron Consulting UG (hb)

Zapraszamy do kontaktu: tel. +48 732 984 710 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

* Treści zamieszczone na stronach www.neutron-consulting.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i zostały przygotowane z największą starannością - jednak za kompletność i aktualność treści nie możemy brać odpowiedzialności

* Podane ceny są wyłącznie cenami orientacyjnymi na rok 2018 dla miasta Berlin oraz dla branż, w których nie są wymagane dodatkowe zezwolenia. Koszty mogą się różnić w zależności od specyfiki działalności, miasta, oferty notariusza itp.