Poradnik

Podatek budowlany w Niemczech, czyli jeden z powodów, dla których mówi się, że „budowlanka w Niemczech rządzi się swoimi prawami…”

Prowadzisz firmę w Niemczech w branży budowlanej i chcesz dowiedzieć się więcej na temat podatku budowlanego?

To idealnie trafiłeś! W wyniku kooperacji z kancelarią podatkową ARCOIRIS Steuerberatungsgesellschaft mbH - ekspertem od podatków na niemieckim rynku - poniżej udostępniamy artykuł z wieloma cennymi wskazówkami dotyczącymi podatku budowlanego w Niemczech.

Specyficzną regulacją, z jaką zderzają się podmioty świadczące usługi budowlane w Niemczech jest obowiązek zatrzymania i odprowadzenia do urzędu skarbowego przez usługobiorcę tzw. podatku budowlanego. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego kraju pochodzi usługodawca. W takim razie co ma znaczenie? Poniżej kilka cennych informacji na ten temat.

Jak wysoki jest podatek budowlany i kiedy należy go potrącić?

Podatek budowlany wynosi 15% od wynagrodzenia (Gegenleistung) za rachunek firmy świadczącej usługi budowlane. Nie trzeba go potrącać w przypadku, kiedy usługodawca na dzień dokonania płatności przez zleceniodawcę posługuje się ważnym zwolnieniem z podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung) wystawionym przez właściwy dla niego niemiecki urząd skarbowy. Wspomniane zwolnienie urząd wystawia na wniosek usługodawcy, którego złożenie wiąże się także z koniecznością dokonania rejestracji podatkowej w tym urzędzie.

Ponadto usługobiorca ma prawo zaniechać potrącenia podatku, jeśli wynagrodzenie, które ma zostać wypłacone danemu kontrahentowi (usługodawcy), nie przekroczy 5.000 Euro w bieżącym roku kalendarzowym. Ten limit zwolnienia wynosi 15.000 euro dla usługobiorcy, który prowadzi wyłącznie nieopodatkowaną sprzedaż z najmu i dzierżawy (§ 4 nr 12 zdanie 1 UStG).

W celu zastosowania limitów zwolnienia należy zsumować usługi budowlane już wykonane i przewidywane do wykonania przez indywidualnego wykonawcę dla tego samego odbiorcy w bieżącym roku kalendarzowym.

Kiedy należy zatrzymać oraz odprowadzić do urzędu podatek budowlany?

Zleceniodawca musi złożyć deklarację w urzędzie skarbowym właściwym dla zleceniobiorcy do 10. dnia po zakończeniu miesiąca, w którym zostało wypłacone wynagrodzenie za usługę, korzystając z urzędowo określonego formularza. W deklaracji należy indywidualnie określić wynagrodzenie świadczone na rzecz tego usługodawcy w okresie składania deklaracji i na tej podstawie obliczyć kwotę odliczenia podatkowego za okres składania deklaracji.

Kwota odliczenia jest należna dziesiątego dnia po zakończeniu okresu deklaracji i musi zostać wpłacona do urzędu skarbowego właściwego dla usługodawcy.

Np. jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone usługodawcy w czerwcu 2024, dla usługobiorcy powstaje obowiązek zgłoszenia oraz odprowadzenia podatku budowlanego do urzędu skarbowego podmiotu świadczące usługę do 10.07.2024.

Watro jeszcze raz podkreślić, że odliczenia podatku nie należy dokonywać sugerując się datą wystawienia faktury za prace budowlane. Termin zgłoszenia i potrącenia podatku jest determinowany jedynie datą dokonania płatności. Odpłatnością w rozumieniu prawa jest każda płatność dokonana przez usługobiorcę na rzecz usługodawcy. Zaliczki, kompensaty czy zwolnienie zatrzymań gwarancyjnych w późniejszych okresach również wywołują konieczność zatrzymania i odprowadzenia do urzędu podatku budowlanego.

Czemu służy potrącanie podatku budowlanego?

Pewnie nikogo nie zdziwi odpowiedź na to pytanie. Podatek budowlany ma na celu zabezpieczenie interesów niemieckiego fiskusa, czyli niedopuszczenie do strat z tytułu nieuiszczonych podatków.

Kwoty potrącane i wpłacane do urzędu przez usługobiorcę zostaną zaliczone na poczet podatków, jakie powstaną do zapłaty przez usługodawcę.

Obowiązuje przy tym następująca kolejność:

  1. Na poczet podatku od wynagrodzeń
  2. Na poczet zaliczek na podatek dochodowy lub podatek dochodowy od osób prawnych
  3. Na poczet podatku dochodowego lub podatku od osób prawnych za okres rozliczeniowy, w którym usługa została wykonana, oraz
  4. Na podatek u źródła, który ma być zadeklarowany i zapłacony przez samego usługodawcę zgodnie z procedurą potrącenia podatku budowlanego.

Jak odzyskać potrącony podatek?

Należy zacząć od złożenia wniosku o zwrot podatku budowlanego do właściwego urzędu skarbowego, załączając aktualny certyfikat rezydencji. Najpóźniej przy tej okazji urząd pisemnie zwróci się do usługodawcy z pytaniami oraz formularzami do wypełnienia, których celem jest ustalenie, czy powstaje dla niego obowiązek podatkowy w Niemczech. W ramach tej procedury, usługodawca będzie proszony m.in. o dostarczenie listy realizowanych w Niemczech budów oraz oddelegowanych pracowników zgodnie z wytycznymi urzędu, kopii wszystkich wystawionych za prace wykonane w Niemczech rachunków oraz kopii złożonej w Polsce rocznej deklaracji podatkowej. Dopiero, kiedy urząd wykluczy obowiązek opodatkowania w Niemczech, możliwy będzie zwrot potrąconych kwot (w przypadku powstania obowiązku podatkowego w Niemczech, kwoty tę mogą zostać zaliczone na powstałe zobowiązania podatkowe, a zwrotowi będzie podlegała jedynie ewentualna nadpłata).

Wniosek o zwrot należy złożyć zgodnie z urzędowo określonym wzorem, najpóźniej do końca drugiego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym zadeklarowano kwotę odliczenia. Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznaje dłuższy okres, jest on decydujący.

Czym tak naprawdę jest „Gegenleistung”, czyli wynagrodzenie w odniesieniu do podatku budowlanego?

Na sam koniec wisienka na torcie, czyli największy element zaskoczenia. Punktem wyjścia do obliczenie wysokości potrącenia jest kwota brutto, czyli +19% VAT. Nieważne, że faktura jest wystawiona w ramach odwrotnego obciążenia. Również w tym przypadku niejako sztucznie doliczamy niemiecki VAT i dopiero od otrzymanej w ten sposób kwoty potrącamy 15% podatku budowlanego.

Dla zobrazowania posłużmy się przykładem.

Polska firma świadczy usługi budowlane w Berlinie na rzecz niemieckiego zleceniodawcy, będącego głównym wykonawcą na budowie.

01.06.2024 polski podwykonawca wystawia fakturę za prace wykonane w maju, która opiewa na 100.000,00 Euro i jest wystawiona w ramach odwrotnego obciążenia VAT.

Niestety na dzień płatności faktury 15.06.2024 podwykonawca nie posiada ważnego zwolnienia z podatku budowlanego. Z tego względu usługobiorca jest zobowiązany do potrącenia i odprowadzenia do urzędu podatku, którego wysokość oblicza następująco:

(100.000 Euro x 1,19 ) x 15% = 17.850 Euro

Uzyskaną kwotę podatku niemiecki podmiot odprowadza do urzędu skarbowego, natomiast swojemu podwykonawcy wypłaca 82.150,00 Euro (100.000-17.850).

Podatek budowlany należy w tym przypadku zadeklarować i odprowadzić do urzędu najpóźniej 10.07.2024.


Kwestie wymienione powyżej oczywiście nie zostały omówione w sposób wyczerpujący, a jedynie są sygnałem, na co warto zwrócić uwagę, działając na niemieckim rynku – wszelkie niejasności warto skonsultować z doradcą podatkowym lub prawnym.

Autor: Honorata Gumna

Zespół Neutron Consulting

Wszystkimi sprawami formalnymi i organizacyjnymi, związanymi z założeniem i prowadzeniem firmy w Niemczech, zajmuje się zespół Neutron Consulting UG (hb).

Zapraszamy do kontaktu:

Treści zamieszczone na stronach www.neutron-consulting.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i zostały przygotowane z największą starannością - jednak za kompletność i aktualność treści nie możemy brać odpowiedzialności.

Poradnik

Firma w Niemczech?

Praktyczne informacje, jak założyć firmę w Niemczech oraz wskazówki, na co należy zwracać uwagę, prowadząc biznes na rynku niemieckim.

Nasz poradnik
Porady dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech