NEUTRON CONSULTING UG (hb) - zakładanie i obsługa firm na terenie Niemiec

poniedziałek - piątekod 09.00 do 18.00

Rellstabweg 34, 13591 Berlin

Zadzwoń do nas: (+48) 732 984 710

Firma w Niemczech - pierwsze kroki, praktyczne wskazówki oraz 10 najczęściej popełnianych błędów, których warto unikać

Firma w Niemczech - pierwsze kroki, praktyczne wskazówki oraz 10 najczęściej popełnianych błędów, których warto unikać

 

Obecna sytuacja na świecie powoduje, że drastycznie zmieniają się zachowania i trendy w sektorach B2B oraz B2C w ujęciu lokalnym oraz globalnym. Firmy dywersyfikują swoją działalność i na dużą skalę przełączają się z offline na online, niejednokrotnie dostarczając nowych wartości i rozwiązań. Jednym z ważnych aspektów prowadzenia biznesu, zwłaszcza w niestabilnych czasach, jest elastyczność oraz dywersyfikacja. Warto zastanowić się nad zbudowaniem biznesu, który bazuje na kilku źródłach przychodu lub trafia do kilku różnych rynków docelowych.Wiele firm decyduje się właśnie teraz na ekspansję na rynki zagraniczne, dlatego też warto się do tego odpowiednio przygotować i być świadomym pułapek, które na nas czyhają. Z myślą o tym, przygotowaliśmy dla Państwa kilka cennych informacji dotyczących ekspansji na rynek niemiecki, a na koniec kilka wskazówek - listę 10 najczęstszych błędów, popełnianych przy wejściu na rynek niemiecki, których warto być świadomym i warto ich unikać.

Jak założyć firmę w Niemczech? Zakładanie działalności gospodarczej (firmy) w Niemczech – krok po kroku

Jak założyć firmę w Niemczech? Zakładanie działalności gospodarczej (firmy) w Niemczech – krok po kroku

Bliskość geograficzna i kulturowa, brak granic oraz wielokrotnie wyższa siła nabywcza klientów to tylko niektóre aspekty zachęcające polskich przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Przed założeniem własnej firmy w Niemczech warto poznać przyszły rynek - zasady na nim panujące, przeprowadzić analizę rynku zbytu oraz przyszłej konkurencji, przygotować strategię działania. Jedną z pierwszych i naważniejszych decyzji, które trzeba podjąć przed założeniem działalności gospodarczej w Niemczech, jest wybór odpowiedniej formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa. Z tym wyborem wiążą się obowiązki i prawa przyszłego przedsiębiorcy, koszty, które się poniesie, zakładając i prowadząc firmę, określone formalności i procedury czy też zakres odpowiedzialności majątkowej. Polscy przedsiębiorcy zakładają działalność gospodarczą na tych samych prawach co obywatele niemieccy. Podobnie jak w Polsce, można wybierać spośród wielu możliwości, w tabeli znajdą Państwo najczęściej spotykane formy działalnosci gospodarczej w Niemczech oraz ich krótką charakterystekę.

Ile kosztuje założenie firmy w Niemczech? Koszty założenia i prowadzenia spółki GmbH oraz UG w Niemczech

Bardzo często stawianym pytaniem przez polskich przedsiębiorców, planujących otwarcie biznesu w Niemczech, jest pytanie: Ile kosztuje założenie firmy w Niemczech? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wpływ na koszt ostateczny ma wiele czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Poniżej chcę Państwu trochę przybliżyć orientacyjne koszty, z którymi musi się liczyć przedsiębiorca zakładający spółkę prawną w Niemczech.

Ile kosztuje prowadzenie firmy w Niemczech? Koszty pracodawcy, składki na ubezpieczenie społeczne, podatki

Koszty pracodawcy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech

Koszty płac ponoszone przez pracodawcę za pracownika są znacznie wyższe niż rzeczywiste zarobki pracownika. Ale jak dokładnie obliczyć koszty pracodawcy?

Do głównych kosztów pracodawcy związanych z zatrudnieniem pracownika należy wynagrodzenie brutto plus koszty pracodawcy na ubezpieczenie społeczne, zależne od wynagrodzenia brutto i opłacane po połowie przez pracownika i przez pracodawcę (poza Saksonią). Do tych składek zalicza się: ubezpieczenie emerytalne - 9,30%, na wypadek bezrobocia - 1,50%, zdrowotne - 7,30%, pielęgnacyjne - 1,275% (istnieją tu jednak pewne wyjątki - w Saksonii pracownik płaci wiekszą część niż pracodawca). Składki na wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy, ustawową ochronę (socjalną) pracującej kobiety w ciąży i po połogu oraz na wynagrodzenie związane z niewypłacalnością (niem. Umlage U1, U2, U3) – obliczane są zgodnie ze stawką, która obowiązuje w ubezpieczalni, pod którą podlega dany pracownik i wnoszone są tylko przez pracodawcę. Kasa wypadkowa - składkę na zrzeszenie zawodowe płaci również wyłącznie pracodawca (wysokość stawki jest zależna od branży, np. w branży budowlanej obowiązują znacznie wyższe stawki niż np. w przypadku prac biurowych). Do tego mogą dochodzić dalsze ewentualne koszty, takie jak dodatek urlopowy/ gratyfikacja bożonarodzeniowa, premie, kursy, szkolenia, dokształcanie pracownika czy koszty reprezentacyjne, ponoszone we własnym zakresie pracodawcy.

Wady i zalety spółki "mini-GmbH" (UG)

Wielu założycieli jest entuzjastycznie nastawionych: utworzenie tak zwanej "mini-GmbH" wiąże się z niższymi kosztami finansowania niż założenie zwykłej spółki z o.o. Jej utworzenie oferuje możliwość osiągania zysków przy mniejszym kapitale i przy mniejszych wydatkach organizacyjnych, jednak istnieje obowiązek tworzenia rezerw. "Mini-GmbH" oficjalnie nosi nazwę "Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränkt)" lub "UG (haftungsbeschränkt)" i jest wariantem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazywana jest także "małą GmbH" lub "1-Euro-GmbH". Dopisek "ograniczona odpowiedzialność" (haftungsbeschränkt) musi być zawarty w nazwie firmy.

Firma w Niemczech: działalność rzemieślnicza. Lista zawodów rzemieślniczych, które wymagają pozwoleń w Niemczech.

Firma założona w Niemczech, z uwagi na silnie rozwiniętą gospodarkę w tym kraju, może przynieść przedsiębiorcom duże zyski. Zakładając firmę u naszych zachodnich sąsiadów należy liczyć się z tym, że nie wszystko odbywa się dokładnie tak samo jak u nas. Zasady założenia i prowadzenia firmy w Niemczech są zbliżone, co nie oznacza, że takie same jak w Polsce. Niemieckie przepisy w niektórych aspektach znacznie różnią się od tych polskich, dlatego przed założeniem działalności dobrze jest się z nimi zapoznać lub zgłosić się do odpowiedniego doradcy (np. firmy consultingowej, doradcy podatkowego lub prawnika), który pomoże w założeniu i prowadzeniu firmy i będzie czuwać nad tym, aby wszystko odbyło się zgodnie z panującymi przepisami i regułami.

Ubezpieczenia w Niemczech – ustawowe i prywatne. Ubezpieczenia dla firm w Niemczech

Czego obawiasz się w życiu - choroba, śmierć, wypadek, pożar, kradzież? Pewnych rzeczy nie da się niestety do końca uniknąć, ale poprzez rozsądne działanie można w dużej mierze złagodzić ich skutki. Idea ubezpieczeń opiera się o transfer ryzyka, czyli w dużym uproszczeniu – decydując się na określone ubezpieczenie i opłacając składki, przenosisz odpowiedzialność za skutki negatywnych, losowych wydarzeń na zakład ubezpieczeń. Ubezpieczając się, kupujesz sobie w pewnym sensie spokojny sen. O ile system ubezpieczeń w Polsce jest dla większości Polaków dość przejrzysty i znany, o tyle temat ubezpieczeń w Niemczech może wydawać się bardziej kompleksowy. Dlatego w tym artykule chciałabym przybliżyć i pokrótce omówic temat najważniejszych niemieckich ubezpieczeń.